خبرهای آبان 1399

شمار فراوان شاهدان عینی

تنظیم: سایت تاریخ شفاهی ایران

02 آذر 1399


«خبرهای ماه» عنوان سلسله گزارشی در سایت تاریخ شفاهی ایران است. این گزارش‌ها نگاهی دارند به خبرهای مرتبط با موضوع سایت در رسانه‌های مکتوب و مجازی. در ادامه خبرهایی از آبان 1399 را می‌خوانید.

◄ هم‌زمان با هفته دفاع مقدس، یک رسانه خارجی مستندی به نام «کودتای خزنده» پخش کرد که شامل فایل صوتی جلسه فرماندهان سپاه در پنجم آذر ۱۳۶۳ بود. این فایل صوتی که اشاره‌ای به جلسه‌ محسن رضایی با برخی پاسداران و فرماندهان دارد، واکنش‌های بسیاری در پی داشت. ایرنا در مصاحبه‌ای با دکتر غلامرضا عزیزی رئیس پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران پرسیده است که به چه دلیل هنوز نتوانسته‌ایم جنگ را دقیق روایت کنیم و چرا تاریخ شفاهی ما هنوز ناگفته‌هایی دارد که گاهی دست‌مایه رسانه‌های معاند می‌شود؟

◄ مجید نقدی دبیر میز تمدن اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی با اشاره به پروژه «تاریخ شفاهی حوزه‌های علمیه» اظهار داشت: این پروژه با عنوان مسئله فقدان بینش تمدنی معطوف به تمدن نوین اسلامی، ذیل کلان برنامه پژوهش‌های معطوف به تاریخ تمدن گذشته اسلامی در میز تمدن اسلامی قطب نظام سیاسی و اجتماعی اسلام و ایران، در حال انجام است که فاز اول این طرح در قالب ۵ جلد کتاب در دانشگاه باقرالعلوم(ع) به اتمام رسیده است.

◄ خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گفت‌وگویی با محمدمهدی عبدالله‌زاده نویسنده کتاب «آسایشگاه 14» ترتیب داده است. این کتاب که خاطرات آزاده سمنانی علی‌اکبر امیراحمدی از 90 ماه اسارت در زندان‌های بعثی با روایت‌های ناب از هدایت و رهبری اسرای ایرانی توسط حجت‌الاسلام علی‌اکبر ابوترابی است در سال 1398 توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسید.

◄ راحله ندافی مقدم نویسنده کتاب «گذر از شیب 70 درجه» در گفت‌وگویی با دفاع‌پرس در مشهد اظهار داشت: نگارش این کتاب در راستای ثبت تاریخ شفاهی پیشکسوتان دفاع مقدس استان خراسان رضوی و به سفارش اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس این استان انجام گرفته است.

◄ سرهنگ عباس بایرامی در آیین رونمایی از کتاب «از کوه‌ها بپرسید»، آثار هنری تولید شده با محوریت دفاع مقدس را بسیار اندک دانسته و تصریح کرده: آمادگی داریم از آثار مکتوب در حوزه دفاع مقدس به ویژه تاریخ شفاهی حمایت کنیم.

◄ فاطمه دانشور نویسنده کتاب «نقش کمک‌های مردمی در سال‌های دفاع مقدس به روایت اسناد مؤسسه خیریه انصارالحجه(عج) مشهد» گفته است: در این کتاب پژوهشی که به سفارش مدیریت اسناد و مدارک اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی تألیف شده، با حاج محمدعلی سمیعی مدیرعامل این مؤسسه خیریه و سایر اعضای آن مصاحبه‌هایی انجام شد و برای تکمیل اطلاعات، از اسناد و اطلاعاتی که در پایگاه اطلاع‌رسانی این مجموعه منتشر شده بود استفاده کردم.

◄ اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با تأکید بر اهمیت تاریخ شفاهی به عنوان یک سرمایه بزرگ برای کشور اظهار داشت: ۲ سال پیش دولت لزوم تهیه و نگارش تاریخ شفاهی دستگاه‌های مختلف را مصوب کرد و بر همین اساس ما نیز تاریخ شفاهی چهره‌های شاخص کشور را که میراث گران‌قدری برای ایران محسوب می شوند در دستور کار قرار دادیم.

◄ علی اکبر مرادیان گروسی را خیلی‌ها به عنوان معلم بازنشسته و شاعری می‌شناسند که شعر نوی گیلکی را بنیان گذاشته است، اما امروز وی در آستانه ۹۳سالگی، تاریخ شفاهی رشت قدیم است. خبرگزاری شبستان گفت‌وگویی با او ترتیب داده که خواندنی است.

کتاب «عاشقانه‌ها» که در 168 صفحه با شمارگان 1000 نسخه در انتشارات راه‌یار منتشر شده است، بخشی از وصیت‌نامه‌های تعدادی از شهدای مدافع حرم خطاب به همسران و فرزندانشان است. این کتاب از جمله آثاری است که با ایده‌دهی و برجسته‌کردن حوزه‌های مغفول‌مانده و روایت‌نشده جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، از سویی کاستی‌ها را در جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی کمتر کرده و از سوی دیگر، خون تازه‌ای به جریان تاریخ شفاهی این جبهه انقلاب تزریق می‌کند.

نشست تخصصی نویسندگان حوزه دفاع مقدس استان گلستان با هدف ارائه نکات کاربردی ویرایش، توضیحات مقدماتی تدوین تاریخ شفاهی رزمندگان و برگزاری کارگاه تخصصی اسنادی در سالن جلسات اداره‌کل حفظ آثار دفاع مقدس گلستان برگزار شد.

◄ نشر «ستاره‌ها» از سال 1394 تا کنون به طور جدی، در حوزه‌های تاریخ شفاهی و رمان و داستان، به سراغ خاطرات رزمنده‌ها، فرماندهان، آزاده‌ها و شهدای جنگ تحمیلی مشهد رفته است. شهرآرانیوز گفت‌وگویی با سعید محسن‌زاده، مدیر مسئول این انتشارات و دو تن از نویسندگان آن ترتیب داده است.

◄ مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان گفته است که پایگاه‌های بسیج استان از ظرفیت مناسبی برای کمک به گردآوری تاریخ شفاهی و خاطرات رزمندگان و همچنین خاطرات شهدا به نقل از هم‌رزمان و خانواده‌هایشان برخوردار هستند.

◄ معاون پژوهشی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی از گردآوری تاریخ شفاهی حرم مطهر رضوی بر اساس مدل‌ جدید پژوهشی خبر داد. علی جلائیان اکبرنیا از این مدل با عنوان «هسته‌های دانا و شبکه‌های توانا» یاد کرده است.

◄ مسئول واحد آموزش و پژوهش حوزه هنری چهارمحال‌وبختیاری خبر داده است که پژوهش «تاریخ شفاهی مساجد شهرکرد؛ پایگاه‌های انقلاب اسلامی» با همکاری واحد آموزش و پژوهش و واحد فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری چهارمحال‌وبختیاری و حمایت معاونت راهبردی استان‌های حوزه هنری کشور آغاز شده است.

◄ خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) هم در مطلبی به واکاوی تاریخ شفاهی کتاب و کتابداری در تربت‌حیدریه پرداخته است. در این مطلب آمده است که انجمن کتابخانه‌های تربت‌حیدریه بر اساس اسناد جسته و گریخته و حافظه تاریخی افراد مطلع نخستین کتابخانه عمومی این شهرستان را در دهه ۴۰ شمسی راه‌اندازی کرد.

◄ مدیر مؤسسه فرهنگی میرداماد گرگان با تأکید بر اهمیت تاریخ شفاهی به عنوان یک سرمایه بزرگ برای نسل آینده گفته که تاکنون تاریخ شفاهی ۱۰۰ چهره شاخص بخش‌های گوناگون استان تهیه شده و در دسترس پژوهشگران قرار گرفته است.

◄ مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در چهلمین سالگرد آغاز دفاع مقدس و هفتمین هفته متمادی، از کتاب تاریخ شفاهی حاج صادق آهنگران با عنوان «با نوای کاروان» رونمایی کرد.

◄ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی گفته است که تدوین تاریخ شفاهی صنعت چاپ این استان امسال کلید خورده و از فعالان این حوزه انتظار می‌رود در فرآیند جمع‌بندی داده‌های این حوزه که بخشی از فرهنگ استان محسوب می‌شود، مشارکت گسترده داشته باشند.

◄ صدرالله اسماعیل زاده، معاون پژوهش حوزه علمیه مازندران از تدوین تاریخ شفاهی حوزه علمیه استان خبر داد. 
تعداد بازدید: 4384http://oral-history.ir/?page=post&id=9582