رونمایی از کتاب مصاحبه در تاریخ شفاهی

عسگر عباس نژاد


رونمایی سه کتاب در پنجمین نشست تخصصی تاریخ شفاهی

در پنجمین نشست تخصصی تاریخ شفاهی
که به همت سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، در مشهد برگزار شد، سه کتاب با موضوع و محوریت مصاحبه در تاریخ شفاهی و تاکید بر این کار در جمع‌آوری خاطرات پیروزی انقلاب و دفاع مقدس رونمایی شدند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در پایان مراسم پنجمین نشست تخصصی تاریخ شفاهی و قبل از برگزاری کارگاه پرسش و پاسخ، علیرضا کمری، نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس از این 3 کتاب همزمان رونمایی کرد.

اولین کتاب "مصاحبه در تاریخ شفاهی" بود که توسط واحد تاریخ‌ شفاهی مرکز مطالعات و تحقیقات فرهنگ و ادب پایداری و با همکاری گروه تاریخ دانشگاه اصفهان تدوین و توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

علیرضا کمری در این باره گفت: منابع و کتاب‌ در بخش تاریخ شفاهی کم داریم و کار‌های محدودی در نشریات صورت گرفته است.

نویسنده کتاب "با یاد خاطره" افزود: کتاب تاریخ شفاهی حاصل برگزاری چهارمین نشست‌ تخصصی تاریخ شفاهی در اسفند 1386 و در حوزه هنری تهران است. این کتاب، شامل بحث‌های تئوریک و آموزشی و تجربه شفاهی‌کاران و خاطره‌نگاران در 40 مقاله، 2 سخنرانی و یک مقدمه است.

وی در ادامه از محسن کاظمی، نویسنده و پژوهشگر و گروه تاریخ شفاهی دانشگاه اصفهان خواست که برای انتشار کتاب‌های سه نشست تاریخ شفاهی که در اصفهان برگزار شده، اهتمام بورزند.

دومین کتاب رونمایی شده "مجموعه مقالات نخستین همایش تاریخ شفاهی" بود که 16 اسفند 1385 در سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. این کتاب شامل 15 مقاله در 238 صفحه و عمده مقالات به مباحث عام تاریخ شفاهی و تاریخ شفاهی تبعیدی‌های انقلاب و حاضران در صحنه‌های جنگ تحمیلی پرداخته است.

سومین کتاب "تاریخ‌نگری و تاریخ‌نگاری در جنگ ایران و عراق" بود که توسط مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ (مرکز اسناد دفاع مقدس) منتشر شده است.

علیرضا کمری گفت: این کتاب معرف عرضه نظری و معیار و میزانی است برای دیدن آنچه اکنون درباره جنگ می‌توان مورد مداقه قرار داد.

پنجمین نشست تخصصی تاریخ شفاهی 15 اسفند 1387 توسط سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در مشهد برگزار شد.

در این نشست مقالات و سخنرانی‌هایی با عناوین؛ کالبدشکافی موضوع در تاریخ‌شفاهی (مرتضی نورایی)، تاریخ شفاهی بوشهر (سیدقاسم یاحسینی)، جایگاه تاریخ شفاهی در تداوم هویت شهری (ابوالفضل رضوی)، نقش تاریخ‌شفاهی در حفظ و هویت تاریخی اماکن مذهبی (غلامرضا آذری خاکستر)، اهمیت تاریخ شفاهی در مستندسازی تاریخچه موسسات تمدنی (محمد نظرزاده)، اهمیت تاریخ شفاهی در مستندسازی موضوعات اجتماعی (حسین سنابادی عزیز)، تاریخ‌شفاهی گروه‌ها و احزاب سیاسی در بستر بافت شهری و منطقه‌ای (محسن کاظمی)، نقش تاریخ شفاهی در پیشینه‌شناسی و روند تکوینی جمعیت‌ها، انجمن‌ها، احزاب و گروه‌ها (غلامرضا عزیزی) و جایگاه تاریخ‌شفاهی در مستندسازی انجمن‌های سیاسی، مذهبی بانوان در مشهد (شکوه‌السادات سمیعی) ارائه شد 


خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)
 
تعداد بازدید: 5734http://oral-history.ir/?page=post&id=1639