اخبار تاریخ شفاهی خرداد 1403

تنظیم: سایت تاریخ شفاهی ایران

12 تیر 1403


به گزارش سایت تاریخ شفاهی ایران، «خبرهای ماه» عنوان سلسله گزارشی در این سایت است. این گزارش‌ها نگاهی دارند به خبرهای مرتبط با موضوع سایت در رسانه‌های مکتوب و مجازی. در ادامه خبرهایی از خرداد 1403 را می‌خوانید.

◄  مرکز اسناد انقلاب اسلامی به مناسبت شهادت آیت‌الله رئیسی، رئیس‌جمهور ایران، بخش‌هایی از خاطرات ایشان را که در گنجینه‌ تاریخ شفاهی این مرکز ضبط شده برای نخستین بار منتشر کرده است. همچنین به بهانه شهادت وزیر امور خارجه، شهید حسین امیرعبداللهیان بخشی از خاطرات او نیز برای نخستین بار توسط این مرکز منتشر شد.

◄  مصطفی بوعذار، کارگردان تئاتر در گفت‌وگویی با ایسنا گفت: راویان دفاع ‌مقدس ساکن خرمشهر از سرمایه‌های تاریخ ‌شفاهی جنگ و آزادسازی خرمشهر هستند که باید آن‌ها را دریابیم و گفته‌های‌شان را مکتوب کنیم و در اختیار هنرمندان قرار دهیم تا بتوانند آثار درخشانی تولید کنند.

◄  حسین بذرافکن نویسنده دزفولی، در گفت‌وگویی با ایبنا گفت: ده‌ها هزار صفحه حاصل پژوهش و کار تحقیقی نویسندگان در حوزه تاریخ شفاهی خوزستان در کمدها خاک می‌خورد و فرصت نشر و ارتباط با مخاطب پیدا نکرده است.

◄  برنامه نقد کتاب «موج مجنون» به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر، 5 خرداد در کتابخانه مرکزی آیت الله ملکحسینی یاسوج برگزار شد. در این مراسم، اهمیت وفادار بودن نویسنده به لحن راوی در نگارش تاریخ شفاهی، فهرست‌بندی نامناسب و رعایت تسلسل زمانی در بیان خاطرات مطرح شد.

◄  به مناسبت گرامیداشت سوم خرداد، آیین رونمایی کتاب «مادر برام قصه بگو، تاریخ شفاهی گروه سرود شهرستان آباده» در سالن همایش های اداره آموزش و پرورش شهرستان آباده برگزار شد.

◄  نشست نقد و بررسی کتاب «فعالیت سیاسی و مسلحانه» (تاریخ شفاهی گروه حزب‌الله ۱۳۲۶-۱۳۵۱) در سالن اجتماعات مرکز اسناد انقلاب اسلامی برگزار شد.

◄  مدیرکل بنیاد شهید و امورایثارگران مازندران در جلسه کمیته تکریم و جمع‌آوری آثار شهدا گفت: بیش از ۵ هزار و ۶۰۰ مورد از تاریخ شفاهی والدین شهدا در قالب مصاحبه ثبت شد.

◄   نماینده واحد تاریخ شفاهی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در همدان از انتشار فراخوان مردمی روایت شهید جمهور خبر داد.

◄  مدیر تاریخ شفاهی سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس گفت: در ۳۱ اداره کل شهرستان‌های استان تهران، حدود ۷۴ هزار ساعت مصاحبه از رزمندگان ثبت و ضبط شده و ۵۰۰ کتاب تالیف و در مرحله چاپ قرار گرفته است.

◄   رئیس حوزه هنری استان زنجان گفت: در ایام شهادت شهید جمهور، ۱۰ نفر از بانوان نویسنده تاریخ شفاهی به شهر تبریز، زنجان و ابهر اعزام شدند و با حضور در بین مردم اقدام به گردآوری و جمع‌آوری روایت‌های مردمی کردند.

◄  برنامه «اثر انگشت» که روایت تاریخ شفاهی سازمان پزشکی قانونی ایران در برهه‌های حساس تاریخی است، در 26 قسمت ساخته شده و از شبکه سلامت پخش می‌شود. این برنامه، به تهیه‌کنندگی مصطفی پورمحمدی و نویسنده و کارگردانی مهدی سهرابی، جمعه‌ها ساعت 21 از شبکه سلامت سیما پخش می‌شود و تکرار این برنامه شنبه حوالی ساعت 12:30 روی آنتن می رود.

◄   امام جمعه کرمان گفت: رسالت تعزیه به تصویر کشاندن تاریخ شفاهی عاشورا است و هر چه نهضت امام حسین(ع) صحیح و درست‌تر منتقل شود اثر تربیتی ماندگارتری دارد.

◄  مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان شمالی گفت: با توجه به حضور ۳۸ هزار رزمنده در استان، ثبت تاریخ شفاهی از نیازهای مبرم است.

◄  قائم‌مقام وزیر و معاون میراث ‌فرهنگی کشور گفت: تاریخ شفاهی نزدیک به ۳۰ چهره پیشکسوت ضبط شده است که در سومین دوره نکوداشت چهره‌های ماندگار میراث فرهنگی رونمایی خواهد شد.

◄  نخستین کارگاه آموزش مصاحبه در تاریخ شفاهی با محوریت شهید رئیسعلی دلواری به همت حوزه هنری انقلاب اسلامی استان بوشهر برگزار می‌شود.

◄   استاندار هرمزگان گفت: ضرورت دارد حوزه هنری استان نسبت به تدوین تاریخ شفاهی هرمزگان و معرفی قهرمانان واقعی استان هرمزگان اقدام کند.

◄  سی و دومین عنوان از سری کتاب‌های «انقلاب اسلامی» انتشارات ایران با عنوان «ره‌نشان» به روایت‌هایی از همرزمان شهید محمدصادق امانی پرداخته است. این کتاب به کوشش محمد‌مهدی اسلامی در ۴۶۴ صفحه و قطع رقعی به قیمت ۳۲۵ هزار تومان منتشر شده است. 
تعداد بازدید: 265http://oral-history.ir/?page=post&id=11974