اخبار تاریخ شفاهی بهمن 1402

تنظیم: سایت تاریخ شفاهی ایران

09 اسفند 1402


به گزارش سایت تاریخ شفاهی ایران، «خبرهای ماه» عنوان سلسله گزارشی در این سایت است. این گزارش‌ها نگاهی دارند به خبرهای مرتبط با موضوع سایت در رسانه‌های مکتوب و مجازی. در ادامه خبرهایی از بهمن 1402 را می‌خوانید.

◄  محمدرضا ورزی، فیلمنامه‌نویس و کارگردان سریال «معمای شاه» درباره ساخت آثار مستند و نمایشی درباره تاریخ معاصر گفت: تله تئاتر قابلیت سرمایه‌گذاری در زمینه پرداختن به تاریخ شفاهی را دارد؛ چراکه هم زودبازده است و هم می‌توان اثر با کیفیتی ارائه داد.

◄  در ادامه گفت‌وگوهای تاریخ شفاهی ورزش کشور و توجه به نقش ورزش و آمادگی جسمانی در ارتقای روحیه رزمندگان در دوران 8 سال دفاع مقدس، گروه تاریخ شفاهی کمیته ملی المپیک با  امیر حسینی، نورالله همتی، بهرام افشارزاده، دکتر نصرالله سجادی و سید اسماعیل داوودی شمسی مصاحبه‌هایی انجام داد.

◄  کتاب «سفیر انقلاب» خاطرات سفرای جمهوری اسلامی ایران در دهه اول انقلاب اسلامی نوشته الله‌کرم مشتاقی توسط انتشارات ایران با ۴۸۰ صفحه، شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۲۰۰ هزار تومان منتشر شد.

◄  نشست «مرزهای اشتراک و افتراق داستان و خاطره در خاطره‌نگاری دفاع مقدس» با حضور محمد قاسمی‌پور، جعفر گلشن روغنی و فریدون حیدری ملک‌میان سوم بهمن ۱۴۰۲ در سرای کتاب برگزار شد.

◄  مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان اردبیل از جمع‌آوری و ثبت و ضبط 1500 سند از خاطرات و شرح حال شهدای این استان با هدف حفظ و انتقال تاریخ شفاهی دفاع مقدس به نسل‌های بعدی خبر داد.

◄   آیین رونمایی از جلد اول و دوم کتاب تاریخ شفاهی دفاع مقدس به روایت سردار احمد غلامپور، فرمانده قرارگاه کربلا در دوران دفاع مقدس سه‌شنبه 10 بهمن 1402 در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس برگزار شد. جلد اول این کتاب در 1398 و جلد دوم آن بهمن 1402 به همت  مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شده است.

◄  کتاب مصاحبه تاریخ شفاهی «کالیما»، شرح خاطرات اسارت حسنعلی پورحسنی در سیبری با تحقیق و تدوین علی درازی به همت معاونت پژوهش و منابع دیجیتال، در ۲۷۲ صفحه از سوی انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران تجدید چاپ و روانه بازار شده است.

◄  کارگاه آموزشی تاریخ شفاهی دفاع مقدس ویژه معاونین پژوهش مدارس علمیه خواهران استان خوزستان با ارائه سردار علیرضا شیخ‌رباط 8 بهمن 1402 در اهواز برگزار شد.

◄  طرح ملی فصل سخن به همت معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی همدان با محوریت نقد کتاب «من جانباز نیستم» برگزار شد. این کتاب اثر سیدمیثم موسویان، خاطرات «احمد پیرحیاتی»، از جانبازان و مبارزان انقلابی است که در 1400 توسط نشر معارف منتشر شده است.

◄  مدیر گروه تاریخ شفاهی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با حضور در برنامه سلام خبرنگار شبکه خبر گفت: امروز تاریخ‌نگاری مستند و مستدل در حوزه دفاع مقدس از وظایف اصلی این مرکز است.

◄  جمعیت هلال‌احمر اعلام کرد: تاریخ شفاهی جمعیت هلال‌احمر در حال ثبت و تدوین است. علاقه‌مندان به این حوزه می‌توانند مستندات و مشاهدات خود را از دوران عطف تاریخی و خدماتی هلال‌احمر با دبیرخانه تاریخ شفاهی آن محل در میان بگذارند.

◄  وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه دانشگاه D8 افتخاری برای همدان است، گفت: تاریخچه شفاهی دانشگاه بوعلی سینا باید تدوین شود و این تاریخ برای آیندگان باقی بماند.

◄  نشست «بررسی جایگاه زنان در تحقق انقلاب اسلامی؛ مروری بر روایت‌های زنان مبارز» روز یکشنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۲ در پژوهشکده علوم اجتماعی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد

◄  محمد رحمانی نویسنده کتاب «من اعتراف می‌کنم: زندگی و زمانه وحید افراخته» در گفت‌وگویی با ایبنا گفته است: تاریخ شفاهی یک‌سری خطاهایی دارد که گریزناپذیر است. هر چه‌قدر از آن زمان فاصله بگیرد ممکن است به اعتبار آن خدشه وارد شود؛ ولی با این همه بخشی از تاریخ شفاهی در تاریخ رسمی و تاریخ مکتوب وجود ندارد.

◄  معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی از تدوین تاریخ شفاهی مفاخر بنیادین و اسناد جامع نقشه فرهنگی و قرآنی استان خبرداد.

◄   کتاب «تاریخ شفاهی دفتر امور شرکت‌های دولتی» به قلم محمد صادق مراسلی، محمود سحابی و محمد آرین نژاد تهیه و در 256 صفحه توسط دفتر امور شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد منتشر شد. 
تعداد بازدید: 513http://oral-history.ir/?page=post&id=11753