اخبار تاریخ شفاهی بهمن 1401

تنظیم: سایت تاریخ شفاهی ایران

02 اسفند 1401


به گزارش سایت تاریخ شفاهی ایران، «خبرهای ماه» عنوان سلسله گزارشی در این سایت است. این گزارش‌ها نگاهی دارند به خبرهای مرتبط با موضوع سایت در رسانه‌های مکتوب و مجازی. در ادامه خبرهایی از بهمن 1401 را می‌خوانید.

◄ مجموعه خاطرات و تجربیات نظام‌الدین کیایی، صدابردار سینما در قالب گفت‌وگوی تاریخ شفاهی در موزه سینمای ایران ثبت شد.

◄ اولین کارگاه نویسندگی آموزشی تاریخ شفاهی با محوریت دفاع مقدس به همت محفل ادبی پیام‌یار کتابخانه عمومی شهید بهشتی شهرستان سلماس و با مشارکت اداره ‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس آذربایجان غربی برگزار شد.

◄ سیزدهمین رویداد علمی تخصصی تاریخ شفاهی ایران با حضور پژوهشگران و صاحب‌نظران در سالن حوزه هنری مازندران در ساری برگزار شد.

◄ رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی گفت: مستند روز هفتم، مستند شهید سورگی، کتابهای حماسه حضور و شاه پر از جمله آثار حوزه هنری خراسان جنوبی با محوریت تاریخ شفاهی انقلاب در بیرجند است.

◄ مراسم نقد و بررسی کتاب «یار دوست» نوشته ابراهیم گلفام و قاسم اکبری مقدم که تاریخ شفاهی امیر سرلشکر محمد سلیمی است، در سرای کتاب‌خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار شد.

◄ رئیس حوزه هنری خراسان شمالی به تشریح ویژگی‌های مثبت تاریخ شفاهی پرداخته و گفته است: با تاریخ شفاهی می‌توان به زوایای پنهان حوادث پی برد.

◄ مجموعه مستند «ملاقات با تاریخ» که در شبکه مستند تهیه و تولید شده، برداشتی از پروژه تاریخ شفاهی ایران است، خبرگزاری ایکنا به مناسبت دهه فجر مجموعه‌ای از این مستند را در قالب پادکست تهیه کرده است. برخی از این قسمت‌ها با عنوان «مالکیت جزایر خلیج فارس»، «اسدالله علم»، «زندان رضاشاهی» و «احوالات پهلوی دوم» منتشر شده است.

◄ به گفته کارگردان مستند «عملیات دماوند»، این فیلم تنها تاریخ شفاهی مکتوب و تصویری از تنها جنگ حکومت پهلوی در دهه ۵۰ یعنی جنگ ظفار است.

◄ نشست کارکرد تاریخ شفاهی در تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی در سرای کتاب‌خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار شد.

◄  مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان البرز گفت: در استان البرز در حوزه ادبیات ۷۶۴ کتاب درباره دفاع مقدس، تاریخ شفاهی، زندگی‌نامه شهدا و پیشکسوتان تدوین شده است.

شهرآرانیوز گفت‌وگویی با نوید ظریف کریمی درباره مشکلات حوزه تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی در مشهد انجام داده است.

◄  مدیر اسناد و مدارک اداره‌کل حفظ آثار دفاع مقدس خراسان شمالی گفت: پروژه ثبت تاریخ شفاهی رزمندگان خراسان شمالی در اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان آغاز شد.

◄ رونالد بلیث، نویسنده و روزنامه‌نگار بریتانیایی در 100 سالگی در وورمینگ‌فورد، روستایی در حومه لندن درگذشت. او با کتاب «آکنفیلد: تصویری از یک روستای انگلیسی» (1969)- تاریخ شفاهی دنیایی که به سرعت در حال محو شدن است- به شهرت جهانی رسید.

◄ فرماندار شهرستان سلسله در نشست «تاریخ شفاهی انقلاب» که به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی برگزار شده بود بر لزوم حفاظت از ادبیات بومی و محلی برای آیندگان، تاکید کرد.

◄ از ۴۴ عنوان کتاب دفاع مقدس در حوزه تاریخ شفاهی، زندگی‌نامه، شعر، داستان، خاطره و... در گیلان رونمایی شد.

  
تعداد بازدید: 1607http://oral-history.ir/?page=post&id=11068