دوفصلنامه تاریخ شفاهی به شماره پنجم رسید


25 بهمن 1396


به تازگی (بهمن 1396) نسخه‌هایی از دو نشریه سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران به دفتر سایت تاریخ شفاهی ایران رسیده است.

یکی از آنها شماره پنجم «دوفصلنامه تاریخ شفاهی» است. این نشریه 276 صفحه‌ای، تاریخ نشر بهار و تابستان 1396 را بر جلد دارد و در بخش مقالات این عنوان‌ها دیده می‌شوند: نظریه حافظه: فردی و اجتماعی (آلیس ‌ام. هافمن و هاوارد اس. هافمن، ترجمه فرحناز اسماعیل‌بیگی)، قوانین و مقررات تاریخ شفاهی (راضیه فرشید)، مطالعه ‌تطبیقی تاریخ شفاهی جنگ در آرشیوهای جنگ ایران و جهان از منظر فرایند تولید: آسیب‌شناسی تولید تاریخ ‌شفاهی جنگ در ایران و ارائه الگوی پیشنهادی (فاطمه احمدی و سعید رضایی شریف‌آبادی)، تاریخ شفاهی فرماندهان جنگ: روشی برای روایت اکنون از گذشته یا پاسخ به مسائل اساسی در آینده؟ (محمد درودیان)، خاطره‌نگاری در تاریخ معاصر ایران با تکیه بر خاطره‌نویسان دوره محمدرضاشاه پهلوی (تهمینه رئیس‌السادات)، توصیف منابع تاریخ شفاهی (فاطمه نورایی‌نژاد) و مبانی نظری تاریخ‌نگاری تاریخ شفاهی با تأکید بر گفتمان‌های تاریخ شفاهی فعالیت دو نفر از زنان انقلاب اسلامی: 1342ـ1372 (فائزه توکلی).

در بخش نقد و معرفی کتاب هم مطالبی با عنوان‌های معرفی و بررسی کتاب دُرّ دانش: مصاحبه تاریخ شفاهی با دکتر عباس حرّی (فاطمه جبرئیلی)، معرفی و بررسی کتاب شمع خِرَد: خاطرات کامران فانی (سید کاظم حافظیان رضوی)، نقد و بررسی کتاب مرا ببخش مادر: خاطرات دکتر علی طاهرزاده از سال‌های اسارت در شوروی (سید محمود سادات)، اندیشمند جهانی: درباره کتاب حکمت و سیاست؛ گفت‌وگو با دکتر سید حسن نصر (حسین روحانی صدر)، معرفی و نقد کتاب سال‌های خاکستری: خاطرات دکتر هوشنگ منتصری (مرتضی رسولی‌پور) و معرفی فصلنامه مطالعات تخصصی و تاریخ شفاهی دفاع مقدس: الماس ایران (غلامرضا عزیزی) قرار گرفته‌اند.

آخرین مطلب شماره پنجم دوفصلنامه تاریخ شفاهی در بخش مصاحبه‌ها و با عنوان هدفم در تدوین و ترجمه، دفاع از حقوق مردم محروم و مستمند است: مصاحبه با دکتر ابراهیم یونسی (پیمانه صالحی) آمده است. این دوفصلنامه با صاحب امتیازی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، مدیر مسئولی محمدجواد مرادی‌نیا و سردبیری غلام‌رضا عزیزی تولید می‌شود و هیئت تحریریه شماره پنجم آن مهدی ابوالحسنی ترقی، فائزه توکلی، ابوالفضل حسن‌آبادی، مرتضی رسولی‌پور، علی‌اصغر سعیدی، علی ططری، حمید عبداللهیان، غلام‌رضا عزیزی، سعید فخرزاده، محسن کاظمی، علیرضا کمری، مرتضی نورایی و شفیقه نیک‌نفس هستند. این نشریه در قالب 150 نسخه چاپی و همچنین در فضای مجازی (http://nlai.ir/Default.aspx?tabid=7926) عرضه شده است.

نشریه دیگر، شماره نهم «فصلنامه علمی تخصصی آرشیو ملی ایران» با تاریخ انتشار بهار 1396 است. این فصلنامه با صاحب‌امتیازی پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران و مدیرمسئولی و سردبیری غلامرضا عزیزی، این مطالب را در 190 صفحه در بر دارد: سخن نخست: رسانه‌های اجتماعی در آرشیوها: غفلت یا فرصت؟(امیررضا اصنافی)، سازمان اسناد و کتابخانه ‌ملی ایران در شورای سیاست‌گذاری و هماهنگی مالکیت فکری وزارت دادگستری (زینب پاپی، علی صادق‌زاده وایقان و شهرام یوسفی‌فر)، نقش آرشیوها در اطلاع‌رسانی و دسترس‌پذیر ساختن اطلاعات برای پژوهشگران: چالش‌های اطلاع‌رسانی در آرشیوهای ایران (زهرا احمدی)، آرشیو و کاربران (لیلا معصومی)، خزانه‌دار امین‌اقدس (طیبه منصوری)، دلایلی برای عدم اعتبار وقف‌نامه مورخ 1271 هـ.ق (امید رضایی)، روزنامچه سفر بختیاری: بازخوانی گزارش سفر جنگی شفیع‌خان قراباغی به بختیاری (صمد کاووسی رکعتی)، مبایعه‌نامه‌ای به خط تعلیق از دوره تیموری (سید محمدصادق ابراهیمیان)، مهاجرت‌های دوسویه ایرانیان و قفقازی‌ها در دوره‌ معاصر: از 1285 تا 1320 هـ.ش (الهام ملک‌زاده)، توصیه‌هایی برای حفاظت و نگه‌داری آرشیوی ـ قسمت دوم: توصیه‌هایی برای حفاظت و نگه‌داری از اسناد غیرکاغذی (آرشیو ملی استرالیا، ترجمه:‌زهرا ضرغامی)، مدیریت بحران در آرشیو: الگوها و راهبردها (حمید ژیان‌پور)، نگه‌داری و حفاظت از منابع اطلاعاتی در کتابخانه نیجریه: مفاهیم و چالش‌ها (انیمایزو اُ. کریستوفر، ترجمه: ‌فرشته ابراهیمی)، مطالعات آرشیوی در اروپا (فاتح روکانجی،‌ ترجمه: نسرین نگاهبان)، دوره جدید فصلنامه اسناد بهارستان (غلامرضا عزیزی)، معرفی کتاب کاغذهای اسلامی: بررسی یکی از صنایع باستانی (ندا رسولی) و گزارشی از نمایشگاه‌های سیار برگزار شده اداره کل خدمات آرشیوی (گروه ارتباطات آرشیوی) در بهار 1396 (اکبر فلاحی و فریبا امیری).

  
تعداد بازدید: 1084http://oral-history.ir/?page=post&id=7651