راه‌اندازی مجله تاریخ شفاهی لاتین‌تباران

تحریم شهاب
ترجمه: فرهاد حریری اکبری

17 دي 1396


تصویر جان تروینو[1] اولین عضو شورای شهر مکزیکی - آمریکایی آستین[2] را می‌توان بر روی جلد نخستین شماره مجله تاریخ شفاهی لاتین‌تباران ایالات متحده[3] مشاهده کرد که اولین مجله علمی و حرفه‌ای در این زمینه است.

 

مرکز مطالعات مکزیکی‌تباران آمریکا میزبان جشن راه‌اندازی مجله‌ای پژوهشی شد که تجربیات لاتین‌تباران ایالات متحده را از طریق مصاحبه منعکس می‌کند.

مگی ریواس - رودریگز[4] استاد روزنامه‌نگاری و اولین سردبیر مجله گفت: «اهمیت این مجله از آن جهت است که بر روایت‌پردازی شفاهی متکی است. تاریخ شفاهی یکی از اساسی‌ترین شیوه‌هایی است که بدین ‌طریق می‌توانیم روایت‌های‌مان را ضبط کنیم. تاریخ شفاهی را می‌توان برای پر کردن خلأهای ناشی از فقدان اطلاعات آرشیوی مانند یادنگاشت‌ها (یادداشت‌های روزانه)، نامه‌ها و خاطرات مکتوب در مورد لاتین‌تباران در ایالات متحده به‌کار برد. هنگامی که من بزرگ می‌شدم، اگر کتابی را در مورد تاریخ ایالات متحده می‌خواندم، هیچ اثری از لاتین‌تباران در آن پیدا نمی‌کردم. لاتین‌تباران درحال حذف شدن از این چهل‌تکه هستند، بنابراین برای این که بخشی از آن باشیم می‌باید به پژوهش بپردازیم و شیوه انجام پژوهش باید با استفاده از منابع دست اول باشد و تاریخ شفاهی از منابع دست اول عالی و مهم به‌حساب می‌آید.»

باتوجه به مدت زمانی که کارشناسان دانشگاهی می‌باید صرف بررسی متن پیاده‌شده مصاحبه‌ها ‌کنند، تحریریه مجله شماره‌های آن را به‌طور سالانه منتشر خواهد کرد. اولین شماره به سیاست و مشارکت مدنی در میان لاتین‌تباران ایالات متحده خواهد پرداخت. بینیسیو سینتا مورالس[5] مدیر مسئول مجله گفت: «هر شماره بر موضوعات مختلفی تمرکز خواهد کرد، اما تحقیقاتی که برای مجله انجام می‌شود، باید براساس مصاحبه‌ها و در رابطه با لاتین‌تباران ایالات متحده باشد.» وی که فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری است افزود: «هر ساله ما یک موضوع ویژه خواهیم داشت. شماره دوم بیشتر در مورد تاریخ شفاهی به عنوان یک روش تحقیق و تدریس خواهد بود. با این حال، ما به دیگر موضوعات و پژوهش‌های کلی در مورد لاتین‌تبارها نیز خواهیم پرداخت.»

فاتیما سیلوا[6] دانشجوی مکزیکی‌تبار آمریکایی که در سال سوم درس می‌خواند هم گفت: «این مجله امکان دسترسی به اطلاعات مربوط به  تاریخ لاتین‌تباران ایالات متحده را افزایش خواهد داد. اطلاعات زیادی وجود دارد، اما شما باید در واقع به خودتان نگاه کنید. این موضوع همانند تاریخ آمریکا به‌راحتی در اختیار شما قرار نمی‌گیرد.»

 

 

[1] John Trevino

[2] Austin’s first Mexican-American city

[3] US Latino & Latina Oral History Journal

[4] Maggie Rivas-Rodriguez

[5] Vinicio Sinta Morales

[6] Fatima Silva


د دیلی تگزان
 
تعداد بازدید: 929http://oral-history.ir/?page=post&id=7574