طرحی برای یافتن تاریخ شفاهی خشونت نژادی

برنی دلینسکی[1]
ترجمه: سارا اشموئیل

07 آذر 1396


مقامات رسمی با طرح تاریخ شفاهی حقوق مدنی در تلاش برای یافتن اطلاعات از کسانی هستند که شاهد خشونت نژادی در آلاباما[2] در سال‌های 1930 تا 1970 بوده‌اند.

طرح حقوق مدنی و قانون اعاده حیثیت[3] سمپوزیومی را در بیرمنگام[4] با تمرکز بر 31 کانتی [معادل شهرستان] از جمله آنهایی که در شمال غرب آلاباما قرار دارند، برگزار کرد. این طرح بخشی از تلاشی است با عنوان «احیای روایت‌های آنها از آلاباما: یک طرح تاریخ شفاهی مبتنی بر جامعه [سیاهان]».[5] مردم را دعوت می‌کنند تا مصاحبه‌ها و دیگر اطلاعات مرتبط با قتل‌هایی را که درطی آن دوران احتمالاً با انگیزه‌های نژادی انجام شده، تهیه کنند. این سازمان بویژه در تلاش برای یافتن شاهدان و بستگان قربانیان و همچنین منابعی مانند عکس‌ها، مقالات روزنامه‌ها و مکاتبات برای گنجاندن در بایگانی خود و وب‌سایت است.

 

کارول هیوگز[6] ساکن همیلتون[7] معلم بازنشسته مدرسه در ماریون کانتی[8] است که در هیئت مدیره بنیاد المور بولینگ[9] خدمت می‌کند و برای تماس گروه در شمال غرب آلاباما حضور دارد. این بنیاد با عنوان بولینگ نام‌گذاری شده است که نام تاجری از لندز کانتی[10] است و در تیراندازی نژادی در سال 1947 کشته شد. وی گفت: «امروزه تاریخ شفاهی موضوعی محبوب و به‌روز است. کل مفهوم این است که مردم را آگاه سازیم صحبت‌کردن درباره این موضوع بی‌خطر است. آنها می‌گویند بسیاری از مردم از صحبت‌کردن و حرف‌زدن می‌ترسند. قصدمان این است که با این افراد ارتباط برقرار کنیم و حاصل آن را ضبط و بایگانی نماییم. این طرح تنها مختص به آلاباما نیست، بلکه بسیاری از مناطق مختلف را پوشش می‌دهد. ما از مردم می‌خواهیم  تا آنچه را شاهدش بودند برای ما روایت کنند و ما آن را ضبط و ثبت کنیم.»

اداره آموزش و پرورش آلاباما[11] و شرکت کارنگی از نیویورک[12] درحال کمک‌رسانی برای تأمین مالی این رویداد هستند که توسط بنیاد بولینگ و انجمن ملی پیشرفت مردم رنگین‌پوست آلاباما[13] به‌طور مشترک پشتیبانی می‌شود.

سمپوزیوم و طرح حقوق مدنی و قانون اعاده حیثیت نتیجه کار دانشکده حقوق دانشگاه شمال شرقی[14] است. بیانیه رسمی سازمان اعلام می‌کند که این طرح «با همکاری بازماندگان، متخصصان دانشگاهی، پژوهشگران حقوقی، فعالان اجتماعی و گروه‌های مدنی انجام می‌شود و محققان غیرحرفه‌ای در مورد قتل‌های حل‌نشده با انگیزه نژادی تحقیق می‌کنند و به جوامعی که در تلاش برای درک این تاریخ دردناک وآسیب‌دیده هستند، کمک می‌کنند.»

 

 

[1] Bernie Delinski Staff Writer, bernie.delinski@timesdaily.com or 256-740-5739. Twitter @TD_BDelinski

[2] Alabama

[3] The Civil Rights and Restorative Justice Project

[4] Birmingham

[5] Resurrecting Their Alabama Stories: A Community-Based Oral History Project

[6] Carroll Hughes

[7] Hamilton

[8] Marion County

[9] Elmore Bolling Foundation

[10]  Lowndes County

[11] Alabama Department of Education

[12] Carnegie Corporation of New York

[13] Alabama National Association for the Advancement of Colored People

[14] Northeastern University School of Law


تایمزدیلی
 
تعداد بازدید: 1725http://oral-history.ir/?page=post&id=7489