تولدی دیگر برای تاریخ شفاهیاولین شماره ماهنامه وقایع‌نگاری معاصر «یادآوران» مهرماه هشتادو هفت منتشر شد.
موضوع اولین شماره ماهنامه «یادآوران»  اختصاص دارد به «هجرت امام به پاریس»
ماهنامه «یادآوران» قصد دارد ضمن یادآوری وقایع جامعه در حد توان به کشف حقیقت یاری رساند.

چرا «یادآوران»؛ این پرسشی است که در سرمقاله مطرح است و نگارنده سعی دارد  دلایل انتشار آن را از جنبه‌های مختلف بررسی نماید. در بخشی از سرمقاله نوشته شده است که دست اندرکاران  ماهنامه «یادآوران»  که از فعالان وقایع‌نگاری انقلاب اسلامی و دفاع مقدس هستند  پس از تجربه‌های بسیار اکنون قصد دارند با ایجاد و گسترش محیط بحث و بررسی رویدادهای تاریخی، ضمن ترویج وقایع‌نگاری معاصر زمینه‌های کشف حقیقت را از طریق پرداختن به وقایع تقویت کنند. بدون شک بحث و بررسی حوادث و ایجاد فضایی مناسب برای گفتگو و طرح نظرات و دیدگاه‌های متعدد پیرامون رویدادهای تاریخی، موجب انتشار روایت ‌های مختلف و فراهم آمدن امکان نقد و پاسخ‌گویی به شبهات خواهد شد و چه بهتر که سئوالات و شبهات در زمان حیات شاهدان و خالقان حوادث و مطلعین منتشر گردد. روشن است که رویدادهای نظامی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی به هر میزان که بزرگ و تاثیرگذار باشند باز هم به مرور و با جا به جایی نسل ‌ها در حافظه‌ها کمرنگ شده و به فراموشی  سپرده می‌شوند. ضعف حافظه‌ها و کمرنگ شدن یادها امری طبیعی است، اما تحریف تاریخ و جعل وقایع امری غیرطبیعی و ناپسند.  بر این اساس، ماهنامه «یادآوران»  صمیمانه دستان همه فعالان و علاقه‌مندان به حوزه تاریخ‌نگاری معاصر را می‌فشارد و ضمن استقبال از خاطرات، گزارش ‌ها و مقالات تحقیقی آمادگی خود را جهت دریافت نظرات، پیشنهادات و انتقادات  در موضوع‌های مرتبط اعلام می‌دارد.

ماهنامه «یادآوران» شامل شش مقاله است. «پرواز سرنوشت» نوشته محمد زین‌العابدینی به نحوة تصمیم‌گیری امام در سفر به پاریس و چگونگی ورود امام به پاریس می‌پردازد و اینکه چه افراد و چه جناحهایی به استقبال ایشان آمدند.  حمید قزوینی در نوشتار «سیری در اسناد محرمانه دستگاههای امنیتی» سعی  دارد  با بررسی اسناد شهربانی، ساواک و... نشان دهد که دستگاههای امنیتی و انتظامی رژیم همچنان نگران ورود امام  به داخل کشور بودند و برای دستگیری و انتقال امام به تهران چه تدابیری داشتند. مقاله بعدی روایت مرحوم سیداحمد خمینی از ماجرای عزیمت امام به پاریس است؛  اینکه عزیمت امام به فرانسه از سوی ایشان پیشنهاد شد و امام پس از بررسی پیشنهاد و بحث در مورد وضعیت دیگر کشورها، تصمیم سفر به پاریس را اعلام کردند. و سرانجام صبحگاه 13 مهر 1357 حضرت امام به همراه حاج احمد آقا و جمعی از یاران خویش بغداد را به سوی پاریس ترک کردند. مقاله اشاره به این مطلب دارد که برخی از نویسندگان امانت را در نقل تاریخ حفظ نکرده و سعی نموده‌اند تا بنمایانند که فرد یا تشکیلات خاصی در هجرت امام به فرانسه دخالت داشته است، در حالی که این مطلب خلاف واقع است.

مرحوم اسماعیل فردوسی‌پور در«پرواز به سوی پاریس» ماجرای عزیمت امام به پاریس را نقل می‌کند و خاطرات سفر را بازگو می‌نماید. یکی از خاطرات جالب در هواپیما این است که نشان می‌دهد که امام به جزئیات شرعی و عمل به فروع شرعی چقدر مقیّدند،  شاید کمتر کسی این قدر دقت داشته باشد. «بنی‌صدر با آمدن امام مخالف بود» عنوان مقالة سعید فخرزاده است که در آن دلایل مخالفت بنی‌صدر را با این موضوع بررسی و مطرح می‌کند.
دکتر حسن حبیبی نیز یکی از همراهان امام در سفر به پاریس است که خاطرات خود را از این سفر در «خورشید از غرب طلوع کرد» بازگو نموده است. «ماهنامه یادآوران» همان طور که  ابتدای سخن را با درج پیام امام (ره) هنگام پرواز به فرانسه آغاز کرده با درج روایت حضرت امام از هجرت آغازین شماره‌اش را به پایان می‌رساند.

شایان ذکر است در ماهنامه وقایع‌نگاری معاصر «یادآوران» محمد زین‌العابدینی صاحب امتیاز و حجت‌الاسلام سعید فخرزاده مدیر مسئول است که با همکاری حمید قزوینی و علی‌اصغر محمدی و به قیمت هزار تومان  در دوازده صفحه در اختیار خوانندگان قرار گرفته است.
سایت تاریخ شفاهی انتشار این مجله ارزشمند را به دست‌اندرکاران آن، علاقه‌مندان و شفاهی‌کاران تبریک عرض نموده و تداوم انتشار آن را آرزومند است.


کبری خرم 
تعداد بازدید: 3285http://oral-history.ir/?page=post&id=2642