سپهری به روایت سیف الله عباسی مقدم


سهراب همیشه تنها بود

خبرش را همکار جوانم مهدی عرشی می دهد؛ اینکه یکی از کارکنان سابق مهمانسرای شربتی کاشان، از سهراب سپهری یک نقاشی یادگاری دارد. کافه یا مهمانسرای شربتی را کاشانی ها در کلام عادی و روزمره با همان مخفف «مهمانسرا» می شناسند و وقتی می خواهند جایی را در خیابان شهید رجایی - به عنوان خیابان اصلی شهر- آدرس بدهند، آن را مبدا در نظر می گیرند. در حالی که نه از تاک نشان است و نه از تاک نشان و این کافه سال هاست برچیده شده. با این حال این اسم برای اهالی شهر آنقدر معرفه است که نه گوینده به خودش زحمت توضیح می دهد و نه شنونده سوال می کند که کدام مهمانسرا. انگار فقط یک مهمانسرا بوده و آن هم مهمانسرای شربتی بوده. نسل ما عنوان «مهمانسرا» یا «کافه شربتی» را فقط در لانگ شاتِ (نمای دور) خاطرات و توصیف های نسل قدیم شنیده و می شناسد. اما هربار با شخص خاطره گو خودمانی تر می شویم، به این نتیجه می رسیم که توصیفاتش خیلی هم از دور نیست و اتفاقا خیلی هم در کلوزآپ است. برای همین مهمانسرا برای من نماد یک دوره خاص است و مکان مجهولی که دوست دارم بدانم در فضای سنتی- مذهبی شهر، چطور مجال عرض اندام داشته. بر اساس شواهد و قراین، سهراب وقت زیادی را در مهمانسرا می گذرانده و اصلابخشی از سال که در کاشان ساکن بوده، همان جا سکونت داشته. پس حالاحرف های یکی از کارگران سابق این مهمانسرا از دو جهت می تواند جذاب باشد. یکی توصیفش از سهراب از منظر تاریخ شفاهی و با روایت کسی که بدون نگاه و فیلتر خاصی از نزدیک او را می دیده و حتی از او نقاشی یادگاری دارد و دوم حرف هایش برای مهمانسرا که لااقل می تواند کمی از جنبه معمایی آن را کم کند. این است که عصر پنجشنبه روزی با سیف الله عباسی مقدم، کارگر سابق مهمانسرای شربتی، روی یکی از تخت های سفره خانه عباسیان که چندسالی است مدیریتش را برعهده دارد، می نشینیم تا به صرف شربت های ترکیبی و ابداعی خودش، از چیزهایی بگوید که از سهراب دیده و همین طور از نقاشی ای که برایش کشیده. این وسط چه اهمیتی دارد اگر این نقاشی خیلی حال وهوای آثار سهراب را ندارد؟ بررسی جوانب مختلفش از اینجا به بعد، کار متخصصانی است که غربال به دست از پشت سر می آیند.

***

چه شد که توی کافه شربتی مشغول کار شدی؟
من اهل نیاسرم و متولد 1373. یک آشنای نیاسری داشتیم که دایی آقای شربتی بود. به سفارش او آمدم کاشان و مشغول شدم. 12سالم بود؛ تقریبا سال 50-49. من تا سال 66 هم همانجا بودم.

کافه شربتی تا سال 66 باز بود؟
بله. آقای شربتی در کاشان، هم آدم سرشناسی بود و هم نفوذ داشت. ولی متاسفانه دست هایی در کار بود که کافه را بستند و یک عده بی کار شدند و خود شربتی هم خانه نشین شد. مهمانسرا قشنگ ترین جای کاشان بود. هم از نظر فضای سبز، هم سالن هایش، هم تالارهایش جایی بهتر از مهمانسرا نداشتیم. حساب کردم 55سال پیش ساخته شده بوده.

نگاه مردم به مهمانسرا چطوری بود؟
مهمانسرا یک جای جهانی بود. همه هنرمندان برای ساختن فیلم و سریال می آمدند اینجا. فیلم هایی مثل «طوقی»، «آدمک»، «ذبیح درشکه چی» در اینجا ساخته شدند. ذبیح را قرار بود همدان بازی کنند که اجازه ندادند و آمدند کاشان. حتی صحنه دفتر شهربانی اراک را در خود مهمانسرا ضبط کردند. سریال «سمک عیار» را هم در کاشان بازی کردند. بعد انقلاب هم برای ساخت فیلم «سفیر» آمدند اینجا.

هم هتل بود، هم رستوران و هم چیزی که امروزی ها بهش می گویند کافی شاپ؟
بله. قبل از هتل امیرکبیر تنها هتل درجه یک کاشان بود. اراذل و بیکاره ها را راه نمی دادند.

پس اراذل کجا می رفتند؟
آنها می رفتند پیش یوسف مختار که جهود بود.
برایم سوال است که کاشان با فضای خاص اش چطور چنین جایی داشته و چه کسانی مشتری اش بوده اند.
آن زمان فرق می کرد. حالاخیلی ها مذهبی اند. خیلی ها بعد انقلاب عوض شدند.

بیشتر چه تیپ هایی می آمدند؟
- بیش تر خانوادگی بود. مسوولان شهر اکثر شب ها پاتوقشان آنجا بود. جای دیگری نداشتند. حیف، هنوز جایی به قشنگی آنجا نداریم. واقعا غذایی رو دست آنجا نبود. گوسفند و مرغ آن زمان طبیعی بود و آمپولی نبود. ولی الان همه شیمیایی هستند. جوجه یک روزه بعد از 24ساعت می شود مرغ دوکیلویی. نباید توقع داشته باشی خوشمزه باشد. سالن مهمانسرا خیلی زیبا بود با پنجره های چوبی قدیمی و پرده های ابریشم رنگی که با کاغذ دیواری ها هماهنگ بود. نمی شد از هم تشخیص داد. تویش خیلی سلیقه به خرج داده بودند. کف سالن نقاشی های قشنگی بود. هیچ کس احساس غریبی نمی کرد. شب هایش که دیگر هیچی. خیلی باصفا بود.

اولین بار که سهراب آمد آنجا یادت هست؟
سهراب همیشه آنجا می آمد. حوالی پاییز سالی دو، سه ماه و حتی بیشتر کاشان بود و اقامتش هم در مهمانسرای شربتی بود.

چرا آنجا؟ چرا نمی رفت خانه پدری اش؟
خانه پدری اش تهران بود. خودش هم تهران بود ولی بیشتر مسافرت بود. حالاانگار خانه ای پیدا کرده اند و می گویند خانه پدری سهراب دروازه عطار است. ولی من نشنیده ام خانه پدری سهراب کاشان باشد.

پس چرا کاشان می آمد؟
بیشتر برای تفریحات اینجا بود. سهراب هیچ وقت با کسی نبود و من ندیدم با کسی باشد. همیشه تنها بود. متاسفانه به دلایلی هیچ وقت ازدواج نکرد.

علتش چی بود؟ به چه دلایلی؟
فکر کنم می دانست سرطان دارد. وقتی کسی می داند مرضی دارد که از پا درش می آورد، می گوید چرا بعد از من زن و بچه ام بدبخت و ویلان جامعه بشوند.

سهراب سیگار می کشید؟
نه، نمی کشید.

جدی؟
ما هر روز به اتاقش سر می زدیم. صبح به صبح اتاق ها را چک می کردم که ببینم مسافرش رفته، خالی شده یا نشده. به اتاق سهراب هم سر می زدم. ولی هیچ وقت نه مشروب دیدم، نه سیگار. اگر سیگاری بود، باید جاسیگاری اش پر می شد. ولی نماز می خواند. من خودم نماز خواندنش را دیدم.

پابه جفت می خواند؟
بله، مرتب. افکارش خیلی پیچیده بود.

شما می دانستید کی و چه کاره است؟ شاعر است و اینها؟
در کاشان کسی نمی دانست. ولی من کم کم می دیدم گروه های دانشجویی که می آیند، دورش را می گیرند و خوب می شناسندش. باهاش عکس می گرفتند و اینها. آن روزها دوربین عکاسی خیلی نوبر بود. شاید توی یک گروه 40،30 نفره یک دوربین پیدا می شد که آن هم شاید برای دانشگاه ها یا استادها بود. مثل حالانبود که هرکس دو تا موبایل دارد.
داشتی از سهراب می گفتی.
سهراب عقاید خیلی خاصی داشت. در کاشان کسی نمی شناختش. مردم می گفتند دیوانه است.

مگر چه می کرد؟
اگر یک برگ را می کندی یا یک حیوان را اگر می کشتی ناراحت می شد.

مگر با هم بیرون هم رفته بودید؟
نه، شب ها پایش می نشستم تا صبح با او صحبت می کردم. بعضی وقت ها هم خیلی حرف هایش را نمی فهمیدم. بعدها به مرور فهمیدم.

مثلاچی می گفت؟
خیلی احساساتی و عاطفی بود؛ خیلی بیش از اندازه. می گفت حتی به آدم های بد هم باید میدان داد. آخر شب ها که دیگر همه مشتری ها می رفتند، تا ساعت 5صبح می نشستیم و حرف می زدیم.

تحویلت می گرفت؟
دستت درد نکند! مثلاگاهی که انعام می داد، من خجالت می کشیدم. هر کاری می کرد، قبول نمی کردم.

حالاچقدر می داد؟
- به پول آن زمان 10تومان خیلی زیاد بود. در تمام سال هایی که آنجا کار می کردم به هیچ کس نگفتم انعام بده. همیشه به همکارهایم می گفتم ما داریم وظیفه مان را انجام می دهیم. بقیه اش دیگر بستگی به کَرَم مشتری دارد. خیلی وقت ها وقتی انعام می گرفتم، یک چیزی هم رویش می گذاشتم میوه و شیرینی برای همکارها می خریدم که دور هم باشیم.

پس جای خوابت هم همان مهمانسرا بود؟
از بچگی که آمدم کاشان تا وقتی ازدواج کردم و مستقل شدم، همان جا می خوابیدم. کشیک دفتر بودم. باید به مهندس های کارخانه که نصف شب با قطار می آمدند، اتاق می دادم.

سهراب چی می گفت که فکر می کردی حرف هایش متفاوت است؟
محمدتقی جعفری را یادت هست؟ خیلی از حرف هایش را شاید 80درصد مردم نمی فهمیدند. سهراب هم این جوری بود.

می دانستی سهراب کتاب هم دارد؟
آن زمان نداشت. کتاب هاش بیشتر بعد از انقلاب شناخته شد. در کاشان اصلاشناخته شده نبود. سهراب همیشه از یکی از بقال های شهر میوه می خرید که ما هم برای مهمانسرا از آن خرید می کردیم. وقتی می رفتیم آنجا چیزی بخریم، می گفت: «این یارو ریشوئه که فرمان ماشینش مثل خارجی ها است دیوانه است؟!» مردم نسبت به او این جوری قضاوت می کردند. ما هم اصلانمی دانستیم شاعر است.

پس بیشتر به خاطر نقاشی هاش می شناختندش؟
بله. بعد از انقلاب معروف شد. من حدود سال های 54 و 55 فهمیدم نقاش است. قلم را که روی کاغذ می گذاشت، دیگر نگاه نمی کرد و پشت سرهم می کشید. از کارگرها نقاشی می کشید و به آنها می داد. خیلی ها بعدش پاره می کردند. ولی من روی این نقاشی خیلی دقت کردم. مراقبش مراد. سهراب استاد پیر مراد هم داشت.

پیر مرادش چه کسی بود؟
اسمش یادم نیست. حدود 75سالش بود، ولی سرحال بود. سهراب خیلی برایش احترام قایل بود.

چه زمانی فهمیدی شاعر هم هست؟
بعد انقلاب، سال 57.

چطور فهمیدی؟
یک آقایی که استادش بود. او که آمد، بچه ها می پرسیدند کیست. می گفتند شاعر است و استاد آقای سپهری است. ما آن موقع خیلی چیزها را نمی دانستیم. نمی دانستیم چنین شخصیتی است.

بعد از انقلاب کتاب هایش را هم خریدی؟
بله. کتاب های شریعتی و استادمطهری را هم دارم.

از شعرهایش چیزی یادت هست؟
حافظه ام یاری نمی کند.

چه جوری شد که این نقاشی را برایت کشید؟
وقت هایی که از روستای چنار دیر می آمد، دیگر تو کافه نمی نشست و مستقیم به اتاقش می رفت.

چرا همان جا نمی خوابید؟
نمی دانم. با جیپش می رفت و می آمد. فرمان ماشینش برعکس همه ماشین ها سمت راست بود و خیلی آرام هم می رفت. به نظرم آمریکایی بود. بیشتر پاییز به کاشان می آمد و بعد زمستان ها به تهران می رفت و دوباره عید و بهار برمی گشت. آن وقت بیشتر روستا بود. نمی دانم چرا.

وقتی اتاقش رفتی چی شد؟
به من گفت عاشقی؟ گفتم نه. 18،17سالم بیشتر نبود. نمی فهمیدم این چیزها یعنی چی. گفت: «اگر یک نقاشی برات بکشم نگه می داری؟» افکار و حال وهوای بچگی مان را گفتم: «تا جایی که بتونم بله.» گفت: «نشد! نگه می داری؟» دوباره گفتم: «قول نمی دم، تا جایی که زنده باشم و بتونم بله.» راستش این نقاشی را هم چند سالی گم کرده بودم. حدود دوماه پیش لابه لای کتاب هایم یک دفعه به آن برخوردم. نه اینکه دور انداخته باشم، نمی دانستم چه کارش کرده ام تا حالا.
نگاه سهراب به مسایل سیاسی چطوری بود؟ درباره سیاست هم با هم گپ می زدید؟
خیلی وقت ها سعی می کردم او را به سمت سیاست بکشانم. ولی هرکاری می کردم حریفش نمی شدم. هیچ وقت نفهمیدم در سیاست هم هست یا نه. اصلالو نمی داد. البته سالی به دوازده ماه، شش ماهش را خارج از کشور بود. بعد انقلاب هم هروقت حرف سیاسی می شد، می گفت بماند، صحبت خودمان را بکنیم. به مرور فهمیدم از حرف سیاسی خوشش نمی آید.

روزنامه هم می خواند؟
نه، کتاب زیاد می خواند. من خودم طرفدار پروپاقرص روزنامه اطلاعات بودم. کتاب های سهراب همه خارجی بود. روی میز اتاقش پر از کتاب بود. کتاب ایرانی نمی خواند. ولی زبانش را نمی فهمیدم.

حرف دیگری هم درباره سهراب داری؟
کسی نفهمید سهراب کیست. رفیق جان جانی دکتر مدیحی و دکتر فیلسوفی بود. ولی آنها هیچ وقت نیامدند در همایش و سمیناری او را معرفی کنند و بگویند مردم، شما چنین کسی را دارید و بهش افتخار کنید. تا آدم ها زنده اند ما برایشان کاری نمی کنیم، وقتی طرف طوری می شود، برایشان پرده می نویسیم و دسته گل سفارش می دهیم. حالادر کاشان چه کسی را به عنوان الگو داریم؟ جوان ها باید گوش به حرف چه کسی بدهند؟ برای همین به نظرم بزرگان شهر مقصر هستند و کوتاهی کرده اند. الان هم خیلی ها هستند که نمی خواهند شهر ترقی کند.
مسوولیت محتوایی این گفت وگو برعهده مصاحبه شونده است و روزنامه «شرق» مسوولیتی را در این زمینه نمی پذیرد.

ارزش هنری یا یادگاری؟
پیمان گرامی
طبق نظریه های تشخیصی و نهادی در دنیای هنر، یک اثر زمانی که توسط یک نهاد تاثیرگذار در دنیای هنر مانند موزه، گالری، منتقد، تحلیل گر، نظام آموزشی، کلکسیونرو... پذیرفته شود، دارای جایگاه می شود؛ در این دیدگاه، شان هنر همان شان منتقد است. این امر در قدم اول مستلزم آن است که یک اثر توسط شخص یا مرجعی حقیقی ارایه شود که بر آن حق تصرف و مالکیت دارد. این اتفاق برای این طراحی منسوب به سهراب رخ نداده و احتمالاهرگز هم رخ نخواهد داد.
چون علاوه بر مواردی که ذکر شد، این طراحی به هیچ وجه دارای چنان ارزش فرمالیستی و زیباشناسانه ای هم نیست که بتوان از دیدگاه های تفسیری و ادراکی در دنیای هنر بر آن ارزشی گذاشت و برایش جایگاهی قایل شد، زیرا در این حالت باید اثری دارای چنان ویژگی ها و اسلوبی باشد که بتواند در سنت هنری ای که هنرمند در دنیای هنر با آن شناخته شده، قرار گیرد. این اثر دارای هیچ گونه شباهت خانوادگی با سایر آثار سهراب نیست و چنان ضعف ها و گاف هایی دارد که از سهراب- آن هم در اواخر دوران کاری اش- بعید و محال به نظر می رسد.
با تمام این تفاسیر، حتی اگر بپذیریم که این طراحی اثر سهراب است، هیچ ارزش هنری نمی توان برایش قایل شد. اما یک ارزش آن را نمی توان نفی کرد و آن هم ارزش «یادگاری» آن است.


روزنامه شرق- 12 مهر 93- ص 7
 
تعداد بازدید: 4433http://oral-history.ir/?page=post&id=2600